Team Wales’ Daily Schedule, Day 5.

Team Wales’ Daily Schedule, Day 5. 02/08/2022 TIME EVENT ATHLETES LAWN BOWLS 08:30 – 15:00 Men’s Pairs – Medal Matches  Daniel Salmon & Jarrad Breen 08:30 – 15:00 Women’s Triples Sectional Play – Round 1 Anwen Button, Laura Daniels, Ysie White 08:30 – 15:00 Women’s Pairs Sectional Play – Round 1 Sara Nicholls, Caroline Taylor…

Team Wales’ Daily Schedule, Day 5.

02/08/2022

TIMEEVENTATHLETES

LAWN BOWLS
08:30 – 15:00Men’s Pairs – Medal Matches Daniel Salmon & Jarrad Breen
08:30 – 15:00Women’s Triples Sectional Play – Round 1Anwen Button, Laura Daniels, Ysie White
08:30 – 15:00Women’s Pairs Sectional Play – Round 1Sara Nicholls, Caroline Taylor
08:30 – 15:00Men’s Singles – Sectional Play – Round 1Daniel Salmon
08:30 – 15:00Para Mixed Pairs B2-B3 Sectional Play – Round 4Gordon Llewellyn, Julie Thomas
16:15 – 19:00Men’s Fours Sectional Play – Round 1Jarrad Breen, Owain Dando, Ross Owen, Jon Tomlinson
16:15 – 19:00Women’s Triples Sectional Play – Round 2Anwen Button, Laura Daniels, Ysie White
GYMNASTICS
13:00Men’s Artistic Vault FinalEmil Barber
14:05 Men’s Artistic Parallel bars Final Brinn Bevan
14:05Women’s Artistic Balance Beam FinalJea Maracha and Sofia Micallef
15:40Men’s Artistic Horizontal Bar FinalJosh Cook (first reserve)
15:40Women’s Artistic Floor FinalPoppy Stickler

ATHLETICS
10:40Men’s 100m Round 1Jeremiah Azu
10:08 – 10:15Women’s Heptathlon 100m hurdlesLauren Evans
10:25 – 10:30Women’s 100m T-38 HeatsOlivia Breen
11:00Women’s Shot Put QualifyingAdele Nicoll
11:15Women’s Heptathlon High JumpLauren Evans
19:15Women’s Heptathlon Shot PutLauren Evans
19:55Women’s 100m T-38Olivia Breen
21:25 – 21:35Women’s Heptathlon 200mLauren Evans

WEIGHTLIFTING
09:30 Women’s 76kgAmy Salt
09:30 – 12:00Women’s 76kg Medal Ceremony 

JUDO
10:00 – 15:00Women’s -63kg Preliminary Rounds Quarter-finals Semi-finals and RepechageJasmine Hacker-Jones
Natalie Powell
17:00 – 19:45Women’s -63kg Medal Contests 
17:00 – 19:45Women’s -63kg Medal Ceremony 

SWIMMING
10:42Women’s 200m Butterfly HeatsAlys Thomas
11:08Women’s 50m Backstroke HeatsMedi Harris
10:51Men’s 50m Freestyle HeatsDan Jones
11:19 Mixed 4x100m Medley Relay HeatsKyle Booth, Charlotte Evans, Medi Harris, Harriet Jones, Bradley Newman, Alys Thomas
19:20Women’s 200m Butterfly Final Alys Thomas
20:50Women’s 200m Individual Medley SM10 Final Meghan Willis and Rebecca Lewis
19:55Women’s 200m Butterfly Medal Ceremony 
20:10Men’s 50m Freestyle Semi-Finals Dan Jones
20:30Women’s 50m Backstroke Semi-Finals Medi Harris
21:10Women’s 200m Individual Medley SM10 Medal Ceremony 
21:35Mixed 4x100m Medley Relay Final Charlotte Evans, Kyle Booth, Harriet Jones and Liam White
21:55Mixed 4x100m Medley Relay Medal Ceremony 
SQUASH
18:30Men’s singles semi final Joel Makin
BOXING
13:00Welterweight Round of 16Ioan Croft – WIN
14:30Light Middleweight Round of 16 Garan Croft – WIN
18:30Bantamweight Round of 16 Owain Harris Allan
19:00Featherweight Round of 16Zoe Andrews