Commonwealth Games Wales

Our athletes

***DOWNLOAD THE TEAM WALES ATHLETE PROFILES BOOKLET HERE***

TEAM WALES ATHLETES FOR GC2018, LISTED ALPHABETICALLY BY SPORT

Aquatics (inc. swimming & diving): Jazz Carlin
; Xavier Castelli; Georgia Davies; Kathryn Greenslade; Aidan Heslop; Calum Jarvis; Daniel Jervis; Ellena Jones; Harriet Jones
; Alex Rosser (para); Beth Sloan
; Alys Thomas
; Jack Thomas
(para); Chloe Tutton; Harriet West

Athletics: Hollie Arnold (para); Rowan Axe
; Olivia Breen (para); Rebecca Chapman; Melissa Courtney; Andrew Davies; Bethan Davies; Caryl Granville; Dai Greene
; Ben GregoryJosh Griffiths; Jonathan Hopkins; Caryl Jones; Morgan Jones (para); Osian Jones; Rhys Jones (para); Elinor Kirk;
 James Ledger (para); Heather Lewis; Tom Marshall; Curtis Mathews; Jenny Nesbitt; David Omoregie; Carys Parry-Evans; Sally Peake; Ieuan Thomas

Boxing: Rosie Eccles
; Billy Edwards; Lynsey Holdaway; Kyran Jones; Sammy Lee; Mickey McDonagh; Lauran Price 

Cycling: James Ball (para); Elinor Barker; Megan Barker; Rhys Britton; Eleanor Coster; Sam Harrison; Joe Holt; Ciara Horne
; Rachel James
; Hayley Jones; Dylan Kerfoot-Robson; Pete Kibble
; Manon Lloyd; Peter Mitchell (Peilot); Jon Mould; Lewis Oliva
; Jessica Roberts
; Dani Rowe
; Luke Rowe
; Ethan Vernon

Gymnastics: Latalia Bevan; Josh Cook; Jac Davies; Benjamin Eyre; Gemma Frizelle; Laura Halford; Abigail Hanford; Holly Jones; Iwan Mepham; Maisie Methuen; Clinton Purnell; Jolie Ruckley; Emily Thomas 

Hockey - men's: James Carson, Alf Dinnie, Owain Dolan-Gray, Jacob Draper, James Fortnam, Benjamin Francis, Gareth Furlong, Rhys Gowman, Luke Hawker, Dale Hutchinson, Hywel Jones, Stephen Kelly, David Kettle, Dan Kyriakides, James Kyriakides, Lewis Prosser, Rupert Shipperly, Ioan Wall *
* replacement for Jonathan Gooch (injury)

Hockey - women's: Elizabeth Bingham, Sophie Clayton, Lisa Daley, Tina Evans, Sian French, Isabelle Howell, Xenna Hughes, Caro Hulme*, Ella Jackson, Sarah Jones, Eloise Laity, Natasha Marke-Jones, Phoebe Richards, Delyth Thomas, Roseanne Thomas, Joanne Westwood, Julie Whiting, Leah Wilkinson.
* replacement for Danielle Jordan (injury)

Lawn Bowls: Anwen Butten; Laura Daniels; Stephen Harris; Jonathan Hubbard (para); Byron John; Raymond Lillycrop (para); Gilbert Miles (para); Ross Owen; Daniel Salmon; Jess Sims; Caroline Taylor; Julie Thomas (para); Jonathan Tomlinson; Pauline Wilson (para); Philip John Wilson; Emma Woodcock; Marc Wyatt

Netball: click here for squad details

Rugby 7s - women's and men's: players to be announced March 2018 

Shooting: Craig Auden; Mike Bamsey; Sian Corish
; Jonathan Davis; Coral Kennerley; Ben Llewellin; Gareth Morris; David Phelps; Chris Watson; Mike Wixey; Sarah Wixey

Squash: Peter Creed; Tesni Evans; Joel Makin; Deon Saffery

Table Tennis: Charlotte Carey; Anna Hursey; Joshua Stacey (para); Chloe Thomas

Triathlon: Iestyn Harrett; Olivia Mathias; Chris Silver; Non Stanford

Weighlifting & Powerlifting: Seth Casidsid; Gareth Evans
; Sean Gaffney (para); Tayla Howe; Laura Hughes; Catrin Jones; Holly Knowles; Harry Misangyi; Joshua Parry
; Nerys Pearce (para); Faye Pittman; Hannah Powell; Jordan Sakkas; Nathan Stephens (para); Rhodri West; Christie Williams

Wrestling: Kane Charig: Curtis Dodge


LINKS TO TEAM WALES SELECTION ANNOUNCEMENTS:

Athletics (March 2018 update) 

Gymnastics 

Hockey - men's and women's 

Netball 

Para-athletics   

Para-sports - cycling, lawn bowls & table tennis  

Rugby sevens - men's 

Weightlifting 

Selection update (Jan 18): 93 athletes, 11 sports